Κανόνες Λειτουργίας

Αγαπητοί γονείς

Τα σχολεία επαναλειτουργούν  από την Δευτέρα 1 Ιουνίου  αλλά κάτω από νέες, πρωτόγνωρες  συνθήκες.

Ακολουθούμε τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για τη μη διασπορά του COVID -19 και τις  Εγκυκλίους  του Υπουργείου Παιδείας για την Επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι νέοι κανόνες για την εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου μας είναι:

• Τα περισσότερα τμήματα θα έρχονται εκ περιτροπής στο σχολείο και οι μαθητές θα πρέπει να ακολουθούν τους κανόνες αποστασιοποίησης, οι οποίοι θα ισχύουν για όλους μας.
  • Κατά την προσέλευση και αποχώρηση από το σχολείο παρακαλείσθε να τηρείτε τις αποστάσεις (τήρηση απόστασης 1,5 μέτρου), προκειμένου να αποφευχθεί ο συγχρωτισμός.
  • Επιβάλλεται να τηρούνται οι κανόνες του ΕΟΔΥ από ΟΛΟΥΣ. Είναι βασικό να υπάρξει ευαισθητοποίηση και εγρήγορση για την πρώιμη αναγνώριση συμπτωμάτων.
  • Σε περίπτωση εμφάνισης ακόμα και ήπιων συμπτωμάτων λοίμωξης του αναπνευστικού (βήχας, καταρροή, πυρετός, πονόλαιμος) παραμονή στο σπίτι και ενημέρωση των υπευθύνων.
  • Αποφυγή στενής επαφής, εφόσον αυτό είναι δυνατό, με οποιοδήποτε άτομο εμφανίζει πυρετό ή συμπτώματα από το αναπνευστικό, όπως βήχα ή φτάρνισμα
  • Αποφυγή κοινής χρήσης ειδών γραφικής ύλης (π.χ. μολύβια, γόμες, μαρκαδόροι) και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα, καθώς και να χρησιμοποιούν κοινά σκεύη όπως ποτήρια και μπουκάλια
  • Ενημέρωση των μαθητών να μη μοιράζονται μεταξύ τους το φαγητό και το νερό τους
  • Τήρηση απόστασης στη σειρά αναμονής στην τουαλέτα και κατά την είσοδο -έξοδο από τις αίθουσες διδασκαλίας.
  • Παρακαλείσθε να προμηθεύετε τους μαθητές με μπουκάλι νερό και φαγητό καθώς δεν θα υπάρχει δυνατότητα να προμηθευτούν στο χώρο του σχολείου.
  • Από την Δευτέρα θα δοθούν τα γεύματα στους μαθητές λίγο πριν σχολάσουν. Παρακαλείσθε να δείξετε την απαιτούμενη υπομονή και να περιμένετε έξω από την είσοδο σε περίπτωση καθυστέρησης
  • Οι γονείς που επιθυμούν την εγγραφή στο Ολοήμερο τμήμα για το σχολικό έτος 2020-2021 να επικοινωνήσουν στο 2681051373

Καλό είναι  να ενημερώνεστε για όλα τα τρέχοντα ζητήματα

από  την ιστοσελίδα

και το ιστολόγιο https://blogs.sch.gr/dchalkart/ του σχολείου.

Το email είναι :Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Κουτσούκη Αναστασία